کلاس بحث آزاد Free Discussion فری دیسکاشن

سوال:

 1.     یک کلاس بحث آزاد خوب چه ویژگی هایی دارد؟
 2.     آیا طرح خاصی برای کلاس بحث آزاد وجود دارد؟
 3.     چه تکنیک هایی را می توان در کلاس بحث آزاد به کار برد تا به بهبود مهارت زبان انگلیسی زبان آموزان در دقت و تسلط کمک کند؟

دکتر Jack. C. Richards پاسخ می دهد:

مهارت های گفتگو میتواند برای زبان آموزانی که از زبان انگلیسی در مدرسه و محیط های دانشگاهی استفاده می کنند و همچنین برای کسانی که از انگلیسی برای ارتباطات تجاری استفاده می کنند مهم باشد. «بحث‌های آزاد» اغلب جایگزینی برای یک رویکرد جدی برای آموزش مکالمه انگلیسی بوده اند. کلاس های بحث‌ آزاد  اغلب یکی از قسمت‌های دوره‌هاى آموزش زبان انگلیسی در سطح متوسطه و پیشرفته در بسیاری از کشورها هستند. این جلسات معمولاً حول موضوعات روز برگرفته شده از رسانه ها و منابع دیگر طراحی می شوند. اگر قرار است مهارت‌های گفتگو به‌عنوان یکی از اجزای مهم یک کلاس آموزش انگلیسی درنظر گرفته شود، ماهیت و ویژگی‌های آن باید به‌طور سیستماتیک مورد توجه قرار گیرد.

مهارت هایی که زبان آموزان با شرکت در بحث به دست می آورند:

 1.     نظر دادن
 2.     ارائه یک دیدگاه
 3.     حمایت از یک دیدگاه
 4.     گرفتن نوبت
 5.     حفظ یک نوبت
 6.     گوش دادن به نظرات دیگران
 7.     موافقت و مخالفت با نظرات
 8.     خلاصه کردن موضع خود در بحث

رویکرد آموزشی ما در این کلاسها به صورت زیر است:

انتخاب موضوعات: موضوعات به پیشنهاد شرکت کندگان در کلاس یا توسط معلم انتخاب میشوند. هر یک از این حالتها امکانات مختلفی را برای مشارکت زبان آموز ارائه می دهند.

تشکیل گروه‌ها: سعی بر این است تا با تشکیل کلاس در گروه‌های کوچک امکان مشارکت فعال‌تر را برای اعضای کلاس فراهم کنیم. میتوانیم برای برخی از وظایف، افرادى را تعیین کنیم (مثلاً رهبر گروه، یادداشت بردار، ناظر).

آماده‌شدن برای بحث: ممکن است لازم باشد قبل از اتشکیل کلاس دانش قبلی شرکت‌کنندگان بررسی شود، تکالیفی برای آشنایی افراد با موضوع تعیین شود (مثلاً تماشای یک ویدیو) و برخی از روش‌های خاصی که زبان آموزان می‌توانند با استفاده از آن‌ها دیدگاه خود را ارائه دهند، صحبت کنند، یا مودبانه مخالفت کنند، آموزش داده شود.

ارائه راهکار: تلاش میکنبم پارامترهای بحث واضح باشد تا زبان آموزان بدانند که بحث چقدر طول خواهد کشید و نتایج مورد انتظار چیست.

ارزشیابی بحث ها: هم معلم و هم زبان آموزان می توانند در ارزیابی بحث ها شرکت کنند. معلم روی مقدار و کیفیت مشارکت اعضای کلاس تمرکز میکند و پیشنهاداتی برای بهبود سطح زبان آنها ارائه میدهد. زبان آموزان میتوانند در مورد عملکرد خود و مشکلاتی که تجربه کرده اند نظر دهند و برای بحث های آینده پیشنهاداتی ارائه دهند.


موضوع جلسه سوم (۲۰ آبان برگزار میشود- در حال ثبت نام)

در این جلسه در مورد Creativity (خلاقیت) و Cooking (آشپزی) گفتگو میکنیم و به سوالاتی از این قبیل جواب میدهیم:

Cooking

 1. How often do you cook? How good are you at cooking?
 2. Do you think you can cook better than your mother?
 3. How hard is it to become a chef? What do you have to do to become a chef?

Creativity

 1. Are you a creative person? Who is the most creative person you know?
 2. Which art medium is the most creative? (Painting, music, film, photography, etc.)
 3. Do you think a person can train themselves to be creative? If so, how?

موضوع جلسه دوم (۱۳ آبان برگزار شد)

در این جلسه در مورد Books (کتاب) و Communication (ارتباطات) گفتگو میکنیم و به سوالاتی از این قبیل جواب میدهیم:

Communication

 1. How is communication changing between people?
 2. How often do you start up a conversation with people you don’t know?
 3. How have smart phones changed communication?
Books

 1.  Do you read many books? How often do you read books?
 2. What are some of the advantages of books versus movies? How about the disadvantages of books versus movies?
 3. Do you think people don’t read enough books these days?

موضوع جلسه اول (۶ آبان برگزار شد)

در این جلسه در مورد Animals (حیوانات) و Cars and Driving (ماشینها و رانندگی) گفتگو کردیم و به سوالاتی از این قبیل جواب دادیم:

Cars and Driving

 1. What kinds of cars do you think look the best?
 2.  Do you think cars are safe?
 3. Can you drive? If you can drive, are you a good driver? When did you get your license? If you can’t drive, do you want to get a driver’s license? Why or why not?

Animals

 1. What is the most beautiful animal you can think of? How about the ugliest?
 2. Why do people have pets? Do you have a pet? Why or why not?
 3.  Which animals scare you most? Why?

برای شرکت در کلاس از طریق کامپیوتر، لپ تاپ یا گوشی و تبلت آیفون، نیازی به نصب نرم افزار خاصی نیست. کافی است روی لینک ورود به کلاس که بعد از تکمیل ثبت نام در اختیار شما قرار میگیرد کلیک کنید و به مرورگر خود دسترسی های لازم (میکروفون یا دوربین) را بدهید.

برای شرکت در کلاس از طریق گوشی اندروید، لازم است برنامه “قرار” روی گوشی شما نصب شده باشد. این برنامه را میتوانید از بازار یا Google Play دانلود کنید.
لینک دریافت برنامه “قرار” از بازار:

https://cafebazaar.ir/app/ir.gharar


* نکات مهم:

۱. کلاس به صورت صوتی و تصویری برگزار میشود. در صورت تمایل میتوانید دوربین دستگاه خود را خاموش کرده و به صورت صوتی در جلسه شرکت کنید.

۲. توجه داشته باشید از ۱۰ دقیقه قبل از شروع جلسه امکان ورود به کلاس را خواهید داشت و قبل از آن نمیتوانید وارد لینک کلاس شوید.

۳. برای این که دوستان بیشتری امکان حضور در کلاس داشته باشند و در عین حال کیفیت کلاس نیز حفظ شود، ثبت نام به دو صورت حضور صوتی/تصویری و حضور به صورت متنی (گفتگو با اعضای کلاس در قسمت چت کلاس) انجام میشود.

۴. حضور متنی برای دوستانی که علاقمند هستند در محیطی که در آن گفتگو به زبان انگلیسی انجام میشود حضور داشته باشند بسیار ایده آل است. در چنین حالتی از اشتباهات دیگران می آموزند و از دانش زبانی آنها نیز بهره میبرند. همچنین این نوع از حضور به آنها کمک میکند با داشتن فرصت بیشتر برای فکر کردن جملات خود را بسازند و با دیگر اعضای کلاس و معلم به صورت نوشتاری حرف بزنند و رفع اشکال نیز بشوند.

برای ثبت نام در جلسه بعدی کلاس بحث آزاد با دکتر دلفروز روی دکمه ورود مشخصات کلیک کنید.

 

6 نظر برای “کلاس بحث آزاد Free Discussion فری دیسکاشن

 1. سلام. من توی جلسه‌ی اول free discussion شرکت کردم. عالی بود. دکتر دلفروز اول چندتا سوالی که از قبل توی سایت گذاشته بودند رو پرسیدند و شرکت‌کنندگان نظراتشون رو گفتن و رفع اشکال گرامر و تلفظ شدن و پرکاربردترین کلمات توی اون حیطه مطرح شد. بعد از اون چندتا سوال مرتبط که توی سایت نگذاشتن رو مطرح کردن تا ما بداهه و درلحظه ذهنمون رو محک بزنیم. کلی توضیح دادم چون برای من خیلی مفید بود. امیدوارم ادامه‌دار باشه 🙂
  ممنون از جناب دکتر.

 2. It was an amazing experience for me. I used to participate in these kinds of events but I couldn’t have any opportunity to speak. So, I advise everyone who wants to improve their speaking skill, to join this fabulous event, because they have enough time to speak about the topic.

 3. واقعا کلاس خیلی خوب و کارامدیه. بی تارف بگم. به ندرت کسی پیدا میشه که با وجود شرایط اقتصادی بد و بدون در نظر گرفتن سود مالی اینقدر دلسوزانه فعالیت کنه. بنده جلسه اول شرکت کردم و واقعا کلاس سودمندی بود مهم تر اینکه بنده اعتماد به نفس پایینی در زمینه زبان داشتم و استاد به من باوری دادن که بتونم راحت تر صحبت کنم. و ممنونم از دکتر احمدیان که سعادت آشنایی با استاد دلفروز را در لایوهای جمعه برای بنده فراهم کردن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *